Az első lépések Madridban. Spanyolországban szükséges dokumentumok toplistája.

A spanyol élet csábító. Egész nap fiesta, sangria megszakítva egy délutáni siestával. Nem is csoda ha valaki beleharapván mondjuk a madridi élet levegőjébe nem is akar már onnan menni sehová. Nincs is ezzel gond. A spanyolok habár kicsit hangosak, nagyon kedves népség. Főleg, ha mi is annak a focicsapatnak szurkolunk mint ők.

Szóval ha valaki frissen érkezik Madridba és úgy gondolja, hogy már nem is megy vissza oda ahonnan jött, akkor minden bizonnyal szüksége lesz egy pár alapvető dokumentum megszerzésére a hivatalos itt tartózkodáshoz.

SS szám

Ez a legkönnyebb és egyben legfontosabb szám is, ugyanis erre a számra hivatkozva fogja a spanyol munkáltatónk fizetni utánunk a járulékokat a társadalombiztosítási hivatal felé. Ugyanígy, ha elveszítjük a munkánkat ez alapján a szám alapján kapjuk majd a támogatást. Nem kell mást tennünk mint elmennünk a lakóhelyünkhöz legközelebb eső SS hivatalba számot igényelni a modelo TA1 kitöltésével. Link

Ami szükséges:

  • Érvényes személyi azonosító igazolvány
  • Valamilyen spanyol lakcím

Az itt szereplő címet mindig naprakészen kell tartanunk. Szerencsére ha már bent vagyunk a rendszerben akkor már a neten is lehet frissíteni a dolgokat, szóval nem kell állandóan a helyi SS irodába rohangálnunk, ha sűrűn költözünk.

N.I.E.

Ez a külföldieket azonosító szám, ha úgy tetszik a spanyol személyi szám. Ezzel a számmal intézünk mindenféle ügyet itt, Spanyolországban. Kéri a postás, ha csomagot hoz, kérik az albérlethez, munkához, közüzemi szerződésekhez, bankszámlához, egyszóval mindenhez. Sajnos a megszerzése az utóbbi években kissé megnehezedett és különféle comunidad-ok különféle módszereket alkalmazva próbálják a lelkes külföldieket eltántorítani a birtokba vételétől. Madridban például hónapokat kell várni az időpontra és lehet, hogy visszadobják a kérelmet mondván, például hogy nem megfelelő a kérelem indoklása. A kisebb településen élőknek ebben az esetben előnye van, mert van, aki már egy hét után mosolyogva szaladgál a vadiúj NIE-vel.

A NIE az évek folyamán állandóan változott. Az Unió előtt például egy fényképes ujjlenyomatos kártya volt, amit öt évenként újíttatni kellett. Az Unióba lépést követően ezt váltotta fel egy lejárati dátummal nem rendelkező A4-es zöld papír, amin csak a név, cím és a NIE szám szerepelt.

A 2008-as válságot követő években újragondolta a spanyol állam a dolgokat és csökkentették mint a méretét mintúgy a lejárati dátumát a dokumentumnak. Jelenleg egy laminált zöld hitelkártya méretű lapot kapunk öt éves lejárati idővel.

Igazából tudni érdemes, hogy az ittlétünk első három hónapjában jogilag nincs kötelezettségünk semmilyen spanyol dokumentum igénylésére. Szóval elvileg mindent lehet csinálni NIE nélkül is, például munkát vállani is.

A gyakorlatban viszont ha ügyeket akarunk intézni, és azt szeretnénk, hogy gördülékenyen menjenek a dolgok, akkor minél előbb szerezzük be.

Itt tudjuk elkezdeni az intézkedést: NIE

Érdemes tudni, hogy létezik ideiglenes NIE amit pár hónapra érkező diákok vagy hasonló rövid távra érkező esetekben lehet igényelni. Ez később cserélhető állandó NIE-re, de a száma nem fog változni akkor sem, ha lejár és csak a lejárati dátum után újíttatjuk meg.

Aki három hónapnál rövidebb ideig tervezi a spanyolországi tartózkodását és szükségét érzi NIE számnak annak lehetőség van Magyarországon a Spanyol Nagykövetségen benyújtani az igénylését. Erről további információ itt található: NIE igénylés

A sikeres igényléshez valószínűleg szükség lesz már meglévő spanyol munkaszerződésre vagy iskolai igazolásra, úgyhogy ez egy javarészt kihasználatlan lehetőség, de érdemes tudni róla.

Úgyszintén érdemes megemlíteni, hogy léteznek olyan központok, ahol nem csak időpont kérése után adnak NIE-t, hanem úgy is ha csak besétálunk és kivárjuk a sorunkat. Ez elég sokáig eltarthat, szóval érdemes korán menni és vinni magukkal a hosszú várakozáshoz szükséges dolgokat.

Amennyiben az embernek nincsen munkája, vagy egyéni vállalkozóként tevékenykedik úgy szüksége lesz egy bankszámlakivonatra minimum 6800€ -ról a NIE szám megszerzéséhez.

Érdemes tudni, hogy ha egy család új taggal bővül és szeretnénk NIE-t igényelni az új tagnak. Akkor a hivatal kérni fog kereseti igazolást, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a gyermek ellátása fedezve van és nem az államnak kell majd eltartania.

Bankszámla

Bankszámla nyitáshoz többnyire szükségünk lesz NIE számra. Amennyiben nincs még a birtokunkban a NIE, a bankszámlanyitás egy remek indok arra, hogy kérjünk egyet. Szerencsére ezt az indokot el is szokták fogadni a hivatalokban, de amennyiben sürgősen kell egy bankszámla, annyiban lehetőség van NIE nélkül nyitni egy nem olyan kedvező díjszabásút egy pár bankban. Ezeket a számlákat később a NIE meglétekor többnyire átkonvertálhatjuk normál számlává. Ha ez nem sikerül, akkor érdemes bezárni őket mert Spanyolországban nem egy bank kínál 0€ díjú bankszámlákat. Ilyen például az ING és az Openbank is.

Albérlet

Lakást a legegyszerűbb elintézni. Nem kell hozzá semmi csak pénz. Sőt, ha veszünk egy középárkategóriás lakást, akkor kapunk hozzá ingyen egy NIE-t.

Persze ha nem áll végtelen mennyiségű euró a rendelkezésünkre, akkor nehezebb lesz lakást találni. Valószínűleg szükségünk lesz munkaszerződés illetve bankszámlakivonat bemutatására is, hogy a főbérlőnek, illetve a lakásközvetítőnek bebizonyítsuk fizetőképességünket amellett persze, hogy szépen mosolygunk.

Lakást bérelhetünk ügynökségen keresztül vagy közvetlenül magánszemélytől. Amennyiben egy ügynökség szolgáltatásait vesszük igénybe úgy nyilván számolnunk kell az ügynökség közvetítői dijával ami jellemzően egy havi bérletnek megfelelő összeg szokott lenni.

Magánszemély esetében közvetítői díjról nem esik szó. Ilyenkor csak a kért kauciót vagyis fianza-t ami jellemzően 1-3 havi lekbér összegének felel meg, kell leraknunk az első havi lakbér mellé. Ne lepődjünk meg, ha a főbérlő 6-12 havi kauciót kér a lakásbérlésnél, de ne is feltétlenül vegyük ki azt a lakást.

Figyeljünk arra, hogy legyen egy szerződésünk,  amire tudunk hivatkozni a későbbiekben ha valamilyen probléma merülne fel az albérlettel.

Empadronamiento

Az albérleti szerződéssel és a személyi azonosító okmányokkal felvértezve átsétálunk az ayuntamiento-hoz és kérjük, hogy regisztráljanak minket, mint helyi lakosokat. Hivatal válogatja, de legtöbbször csak azokat a személyeket engedik empadron-álni, akik rajta szerepelnek a lakás bérleti szerződésén szóval ha a párunkkal költözünk, akkor ne felejtsük el az ő nevét is belevenni a bérleti szerződés írásában. A család gyermekeit általában empadron-álják támogató okirat nélkül is.

Az Empadronamieno Madridban költségmentes de egy pár eurónál nem szokott magasabb lenni az összege más comunidad-okban sem. Újíttatni kettő, illetve öt évenként szükséges, amelyről a hivatal többnyire küld értesítőt.

Ha valaki a Kanári szigetekre költözik, akkor ott egy kicsit szigorúbbak a szabályok és sűrűbben jár le az okmányunk, mivel az ottlakók utazási kedvezményekben részesülnek, ha ott vannak empadron-álva.

Betegbiztosítás

Magyarországgal ellentétben, itt nem kötelező TB-t fizetni, sőt itt nem is lehet. Ha valakinek nincsen munkája vagy élettársa akinek a társadalombiztosításához regisztrálva vagyunk, akkor nem jár egészségügyi ellátás.

Ha jelenleg rendelkezünk valamilyen uniós egészségügyi ellátással, akkor jogosultak vagyunk a kék Európai Betegbiztosítási Kártyára. Ezt használva igénybe tudjuk venni a spanyol állami egészségügyi szolgáltatások sürgősségi ellátását a kórházakban. Persze ez csak egy félmegoldás, és náthára recepteket nem írnak fel rá, de a legszükségesebb dolgokat el tudjuk vele intézni.

Lehetőség van magán egészségügyi biztosítást fizetni, amely havidija biztosítótól függően 50-100 euro körül mozog. Sok spanyol szeret magánbiztosítást is fizetni a már meglévő állami biztosítása mellé, ugyanis a kisebb problémákat a magánintézmények, habár nem olyan jól felszereltek mint az állami kórházak, de gyorsabban kezelik.

Szóval ahhoz, hogy állami egészségügyi ellátásban részesüljünk szükségünk lesz egy munkáltatóra, aki fizeti utánunk a járulékot a Seguridad Social felé. Ha ez megvan akkor be kell mennünk, a lakhelyünkhöz tartozó Centro de Salud-ba egy empadronamiento-val, az SS számunkkal meg az útlevelünkkel és regisztráltatni magunkat.

Tarjeta Sanitaria

Miután regisztráltak, már kérhetünk is időpontot az új dokinkhoz. Amennyiben már rendelkezünk NIE számmal is, akkor nemsokára megkapjuk postán a Tarjeta Sanitaria-t amivel bármikor mosolyogva igénybevehetjük a spanyol egészségügyi rendszer szolgáltatásait akár a mobilunkról is.

Amennyiben nincs NIE számunk úgy kártyát nem kapunk de ne csüggedjünk, mert attól függetlenül ugyanúgy jogosultak vagyunk orvosi ellátásra.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük